ثبت تصویر از گوشۀ پنهان مهتاب

ماهواره چینی موفق به ثبت تصویری از گوشه پنهان مهتاب شده است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ حدود ۶ ماه قبل چین موفق به پرتاب ماهواره “Queqiao” از “مرکز پرتاب ماهواره شیچانگ چین”(China’s Xichang Satellite Launch Center) به منظور بررسی سمت پنهان ماه شد. اکنون یکی از دو میکرو ماهواره‌های این ماهواره موفق به ثبت تصویری از سمت پنهان ماه شده است.

ماهواره Queqiao دارای دو میکروماهواره به نام‌های” Longjiang-۱ ” و ” Longjiang-۲ ” است. این میکرو ماهواره‌ها به منظور کمک به اخترشناسان در فهم “سپیده کیهانی”(cosmic dawn) یا آن نقطه پس از انفجار بزرگ که اولین ستارگان و کهکشان‌ها متولد شده‌اند، قرار داده شده‌اند.

اکنون پس از گذشت چند ماه از پرتاب این ماهواره، یک تصویر از سمت پنهان ماه که هدف اصلی این ماموریت بود، منتشر شده است.

دانشجویان “موسسه فناوری هاربین”(Harbin Institute of Technology) استان هِیلونگ‌جیانگ چین، تصاویر سمت پنهان ماه را که از طریق میکروماهواره ” Longjiang-۲ ” ثبت شده بود منتشر کردند.

گروهی از دانشجویان این دانشگاه در تحقیق و توسعه این ماهواره مشارکت داشتند و موسسه فناوری هاربین اولین دانشگاه در جهان بود که یک ماهواره را به سمت پنهان ماه ارسال کرده بود. به دلیل شرایط پیچیده زمین شناسی، سمت پنهان ماه، همیشه مکان مورد علاقه دانشمندان بوده است.

“سمت پنهان ماه”(far side of the Moon) نیم‌کره‌ای از کره ماه است که به‌ طور دائمی از کره زمین روی‌گردان است. سمت رو به زمین از کره ماه را سمت پیدای ماه می‌نامند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=48576