ساخت موتر جت جدید مافوق صوت

شرکت جنرال موترز از تولید موتر جت مافوق صوت تازه ای به نام آفینیتی خبر داده که برای نصب بر روی طیاره های تجاری طراحی شده است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ مهم ترین مزیت این موتر جت قدرت بالای آن است که به طیاره های تجاری امکان می دهد با سرعتی مافوق صوت پرواز کنند.

قرار است این موتر بر روی جت های تجاری مافوق صوت Aerion AS2 نصب شود که با همکاری لاکهیدمارتین، جنرال موترز و هانی ول طراحی شده اند و می توانند در عرض سه ساعت از قاره امریکا به قاره اروپا برسند.

از زمان بازنشسته شدن طیاره های کنکورد، طیاره های مسافربری مافوق صوت رونق خود را از دست داده اند. اما ابتکار عمل های تازه ای توسط ناسا و برخی شرکت های دیگر در حال اجراست که طیاره های یادشده را مجددا احیا کند.

با اجرای این ابتکار عمل ها بر مشکلاتی مانند سوخت رسانی به این طیاره ها، سروصدای آنها و هزینه های بالای پرواز آنها هم غلبه خواهد شد.

موتر جت این طیاره ها با همکاری دو شرکت رولزرویس و Snecma Olympus طراحی شده و با استفاده از آنها سرعت پرواز طیاره های یادشده به ۲۱۷۳ کیلومتر در ساعت می رسد.

طیاره هایی که با استفاده از این موترها تولید می شوند تا ارتفاع ۶۰ هزارپایی (۱۸ هزار متری) اوج خواهند گرفت و آلودگی صوتی چندانی برای ساکنان شهرها و روستاها ایجاد نمی کنند.

انتظار می رود اولین پرواز آزمایشی طیاره های مجهز به چنین موتر جتی در سال ۲۰۲۳ انجام شود.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=47122