یک کهکشان بزرگ در همسایگی راه شیری کشف شد

دانشمندان از کشف یک کهکشان عظیم در جوار راه شیری خبر می دهند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ تلسکوپ فضایی گایا آژانس فضایی اروپا اخیرا یک کهکشان بزرگ که در جوار کهکشان راه شیری کمین کرده بود را شناسایی کرد.

یک تیم بین‌المللی ستاره شناسان “دانشگاه کمبریج”(University of Cambridge)، با بررسی داده‌های تلسکوپ فضایی گایا موفق به کشف یک جسم بزرگ در اطراف کهکشان راه شیری شدند.

این کهکشان تازه کشف شده، “Antlia ۲”یا “Ant ۲” نام دارد و از آنجایی که تراکم آن بسیار کم است و همیشه در پشت قرص دیسک راه شیری مخفی شده بود، قابل شناسایی نبود.

اما اکنون به لطف تلسکوپ فضایی گایا موفق به شناسایی این کهکشان شدند.

گایا یک تلسکوپ فضایی آژانس فضایی اروپا(ESA) است که برای اخترسنجی طراحی شده‌ است. هدف از مأموریت این رصدخانه فضایی، ایجاد یک فهرست سه بعدی از حدود یک میلیارد اجرام سماوی، عمدتا ستارگان با روشنایی بیش‌ از ۲۰ قدر است.

کهکشان کشف شده “Ant ۲” به عنوان یک کهکشان کوتاه شناخته می‌شود. کهکشان کوتاه به کهکشانی اطلاق می‌شود که دارای فقط چند میلیارد ستاره باشد.

در مقایسه با کهکشان راه شیری که ۲۰۰–۴۰۰ میلیارد ستاره دارد. کهکشان کوتاه به کهکشانی گویند که کم نور و کم جرم است و تعداد ستارگان آن به مراتب کمتر از سایر کهکشان هاست و رصد آنها مشکل است.

آنچه که این کهکشان را غیرعادی می‌سازد، این است که نور بسیار کمی از این کهکشان ساطع می‌شود.

“گابریل تورآلبا”(Gabriel Torrealba) نویسنده ارشد این مطالعه گفت: این روح یک کهکشان است. کهکشان‌هایی مانند” Ant ۲” به سادگی قابل مشاهده نیستند. ما این کشف را مدیون داده‌های با کیفیت تلسکوپ فضایی گایا هستیم.

پژوهشگران این مطالعه از داده‌های جدید گایا و ستارگان “آر آر شلیاق”(RR Lyrae) برای بررسی کهکشان راه شیری استفاده کردند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=48579