احتمال افزایش شدید قیمت جهانی تیل

رسانه ها از احتمال افزایش قیمت جهانی تیل تا ۱۵۰ دالر برای هر بشکه گزارش داده اند.

به گزارش خبرگزاری صنا، به نقل از بلومبرگ، با استناد از تحلیگران سانفورد سی برنشتاین و شرکت SCB  این جهش ممکن است به دلیل کاهش سرمایه گذاری در اکتشاف جیولوژیکی تیل رخ دهد، که منجر به کمبود در بازار مواد اولیه خواهد شد.

کارشناسان به این واقعیت اشاره می کنند که در حال حاضر حجم ذخایر تثبیت شده تولید کنندگان بزرگ تیل در مقایسه با سال ۲۰۰۰، ۳۰ درصد کاهش یافته است.

کارشناسان اعلام نمودند که هر گونه کمبود در عرضه به افزایش بیشتر بهای تیل، ” حتا بیشتر از بهای ۱۵۰ دالری برای هر بشکه تیل که در سال ۲۰۰۸” رخ داده منجر خواهد شد.

در عین حال، همچنین تأکید می شود که کمبود سوخت ممکن است برای یک دوره تقاضای فعال رخ دهد، زیرا بر اساس محاسبات، در دو دهه آینده جمعیت شهری آسیا به بیش از یک میلیارد نفر رشد خواهد کرد.

پیش از این، حسین کاظم پور اردبیلی، نماینده ایران در اوپک، گفت که قیمت تیل می تواند به علت اقدامات و سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، به ۱۰۰ دالر برای هر بشکه برسد.

عضو کمیته استراتژی انرژی اتاق تجارت و صنایع روسیه، رستم تانکایف، در مصاحبه ای با رسانه ها نوسانات قیمت دالری تیل در سال های اخیر را ارزیابی کرد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=36493