سقوط آزاد لیره ترکیه

روند کاهشی نرخ برابری لیره ترکیه همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری صنا، در معاملات بازار ارز در روز چهارشنبه، ۲ جوزا (۲۳ مه)، ارزش لیره ترکیه در برابر دالر امریکا حدود ۵ درصد کاهش یافت و به این ترتیب، پول ملی ترکیه طی حدود شش ماه گذشته نزدیک به ۱۸ درصد از ارزش خود را در برابر دالر از دست داده است.

کارشناسان اقتصادی روند تغییرات نرخ برابری لیر در ماه‌های اخیر را “سقوط آزاد” توصیف کرده و گفته‌اند که در میان اقتصادهای رو به رشد جهان، لیره ترکیه بدترین وضعیت را پیدا کرده است.

اقتصاد ترکیه با وجود برخورداری از رشد قابل توجه، با تورم قیمت‌ها دست به گریبان بوده که طبیعتا بر نرخ برابری پول این کشور تاثیر می‌گذارد. در عین حال، به گفته کارشناسان بازار ارز، عامل اصلی در تسریع روند کاهش نرخ برابری لیرع در ماه‌های اخیر، نگرانی در مورد تاثیر نتیجه انتخابات آتی بر شرایط اقتصادی بوده است.

ترکیه مانند بسیاری دیگر از کشورهای جهان سال‌هاست که شیوه استقلال بانک مرکزی را به اجرا گذاشته است هر چند برخی از ناظران استقلال آن را با وضعیت مطلوب منطبق ندانسته‌اند.

براساس اصل استقلال بانک مرکزی، این بانک به عنوان ضامن ارزش داخلی پول ملی، اهرم های سیاست پولی را در دست دارد در حالی که نرخ برابری پول ملی در برابر ارز خارجی را عملیات بازار ارز و در نهایت، سلامت تراز پرداخت‌های خارجی کشور تعیین می‌کند.

آقای اردوغان گفته است که در صورت پیروزی در انتخابات، در نظر دارد نظارت بیشتری بر سیاست پولی اعمال کند و بازارهای ارز این اظهارات را به منزله از میان رفتن بقایای استقلال بانک مرکزی ترکیه دانسته و نسبت به آن واکنشی منفی نشان داده‌اند.

به گفته کارشناسان ارزی، سخنان رئیس جمهوری ترکیه احتمالا روند سقوط ارزش لیر را سرعت بخشیده است.

در واکنش به کاهش نرخ برابری لیره، روز چهارشنبه وزیر اقتصاد ترکیه گفته است که نهادهای مالی و پولی این کشور امکانات و ابزار لازم را برای “اصلاح عدم تعادل در بازار ارز” در اختیار دارند. وی افزوده است که دولت اطمینان می‌دهد که “اقدامات درست در زمان مناسب” به اجرا گذاشته خواهد شد.

همزمان، بورس استانبول با صدور اطلاعیه‌ای در روز چهارشنبه گفت که تمامی دارایی‌های ارزی خود به استثنای ارز مورد نیاز برای پرداخت مطالبات کوتاه مدت را به لیره ترکیه تبدیل کرده است. این اقدام با هدف تقویت پول ملی این کشور در برابر ارزهای خارجی صورت گرفته است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=31612