سناتوران: پیمان امنیتی با امریکا باید لغو شود

شماری از اعضای مجلس سنا می‌گویند که پیمان امنیتی افغانستان با امریکا هیچ تاثیری مثبت برای بهبود وضعیت امنیتی کشور نداشته و باید لغو شود.

به‌گزارش خبرگزاری صنا، این سناتوران تاکید می‌کنند که ایالات متحده امریکا جز منافع خودش به ثبات در افغانستان اعتنایی ندارد.

زلمی زابلی، عضو مجلس سنا در نشست علنی امروز این مجلس گفت: مردم افغانستان برای رسیده گی به وضعیت کنونی عمل قاطع امریکا را می‌خواهند. اگر توجه نشود باید پیمان امنیتی را لغو کنیم. به خاطریکه برای منافع خود شان کار می‌کنند و منافع افغانستان را در نظر نمی گیرند.

قیس وکیلی، عضو دیگر این مجلس نیز گفت که پیمان امنیتی با امریکا باید بازنگری شود که امریکا چرا بربیناد این پیمان عمل نمی کند و این کار بسیار به زیان کشور است و وضعیت بدتر می‌شود.

از سویی دیگر، سناتور محمد رسولی نیز می گوید: پیمان امنیتی را با امریکا امضا کردیم، اما هر روز افغانستان در آتش جنگ می سوزد و باید یک تصمیم درباره این وضعیت گرفته شود.

در عین حال، مجلس سنا مسوولان امنیتی را از بهر افزایش ناامنی ها، برگزاری انتخابات و چگونگی عملی شدن پیمان امنیتی با امریکا برای پاسخگویی فراخواند، اما این مسوولان در نشست عمومی حاضر نشدند.

محمد علم ایزدیار، معاون اول مجلس سنا گفت: موضوع انتخابات، پیمان امنیتی با امریکا و وضعیت امنیتی مواردی بود که به مسوولان امنیتی فرستاده شده بود که نیامدن شان از لحاظ قانون اساسی، مورد اعتراض و انتقاد مجلس سنا است.

قانون گذاران در مجلس تاکید کردند که افغانستان وضعیت دشوار را تجربه می کند و اگر جامعه جهانی برای ثبات افغانستان تعهدات شان را به گونه راستین عملی نسازند، نا امنی ها در کشور فروکش نخواهد کرد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=32118