پیمان امنیتی کابل- واشنگتن باید بازنگری شود

سناتوران در نشست دیروز مشرانوجرگه اظهار داشتند که ایالات متحده، در عملی سازی پیمان امنیتی افغانستان و امریکا کوتاهی کرده است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ مشرانوجرگه روز یک شنبه ۱۳ جوزا درباره اوضاع امنیتی کشور اظهار نگرانی کردند و به این باورند که ایالات متحده، در عملی سازی پیمان امنیتی افغانستان و امریکا کوتاهی کرده است.

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه گفت که بربنیاد پیمان امنیتی ایالات متحده امریکا و افغانستان، ایالات متحده مسؤولیت دارد ثبات در افغانستان را تضمین کند. بربنیاد این پیمان، ایالات متحده مسؤولیت دفاع از افغانستان را دارد و باید این پیمان بازنگری شود.

نجیبه حسینی یکی از سناتوران، می‌گوید تا هنگامی که ایالات متحده امریکا برای پیکار صادقانه با هراس افگنی بر پاکستان فشار وراد نکند امنیت و ثبات درافغانستان نخواهد آمد وامریکا باید موضع جدی در برابر پاکستان نیز داشته باشد.

این در حالی است که دو هفته پیش نیز، اعضای مجلس سنا در اعتراض به افزایش ناامنی‌ها در کشور، خواهان بازنگری و حتا لغو این پیمان شده بودند.

از سویی بربنیاد گفته‌های وزارت دفاع ملی، هم اکنون در چهارده ولایت کشور عملأ جنگ میان نیروهای امنیتی و گروه های هراس افگن جریان دارد.

بربنیاد آمار های سازمان ملل، از سال۲۰۱۴تا سه ماه نخست ۲۰۱۸، نزدیک به پنجاه هزار غیرنظامی (۴۵۷۱۴) در افغانستان کشته و یا زخمی شده اند.

۲۰۱۸ هم سال خونین برای افغانستان بود؛ سالی که حملات انتحاری بر شمار قربانیان ملکی آن افزود و حملات طالبان شمار تلفات نظامی را بالا برد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=32725