گفت‌وگو با سخنگوی طالبان در مورد نشست مسکو و خواست‌های این گروه

سخنگوی گروه طالبان با تأکید به خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، می گوید که طالبان در نشست مسکو توانستند موقف مشروع خود را نسبت به ختم اشغال کشور و سایر مسائل مهم وعمده شریک سازند.

نشست مسکو؛ نشستی که نمایندگان حکومت افغانستان در آن حضور نداشت، با اشتراک نمایندگان طالبان و هیئتی از شورای عالی صلح و دیگر نمایندگان خارجی به روز جمعه در شهر مسکو کشور روسیه برگزار شد.

دستاورد طالبان از نشست مسکو چیست؟

در همین حال «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی گروه طالبان در گفت‌وگو با خبرگزاری صنا، اظهار داشت: خروج نیروهای خارجی و اجنبی خواست مشروع تمام ملت ما است، زیرا اشغالگران امریکایی هستند که سبب بدبختی ۱۷ ساله اخیر گردیده اند.

مجاهد با اشاره به دستاوردهای طالبان در نشست مسکو، افزود: دستاورد ما از نشست مسکو این است که بار اول توانستیم درکنفرانس مهم منطقوی اشتراک نماییم و موقف مشروع خود را نسبت به ختم اشغال کشور و سایر مسائل مهم وعمده شریک سازیم.

طرف های جنگ، طالبان و امریکایی ها، حکومت صلاحیت حل معضله را ندارد

وی تصریح کرد: شما می دانید که جهت مقابل با ما امریکای ها است، ما به نمایندگی از ملت افغان با امریکای ها درگیر جنگ هستیم، پس باید مسئله هم میان دو جهت متخاصم مورد بررسی و مباحثه قرار گیرد تا راه برای حل معضله پیدا شود و اداره کابل صلاحیت چنین کاری را ندارد.

سخنگوی طالبان اظهار داشت: جنگ در تمام کشور گسترش پیدا کرده و مردم ما تحت بمباران اشغالگران درخون می تپند، پس باید نیروهای خارجی از کشور ما بیرون شوند، مسائل بعدی مربوط به خود افغان ها است که ربطی به حضور و موجودیت نیروهای خارجی ندارد، افغانها در زمانیکه زمینه برای آنها فراهم شود مسائل خود را در چهارچوب معتقدات و باورهای اسلامی خود حل کرده می توانند.

تداوم وضعیت کنونی به بن بست می گراید

ذبیح الله مجاهد گفت: اگر بپذیریم که بن بست سیاسی به وجود آمده حل آن این است که جهت اشغالگر و متجاوز حاضر نیست حق مشروع افغان ها را که آزادی کشور است قبول کنند، زمانیکه نیروهای خارجی از کشور به هر راه ممکن بیرون شوند، مردم افغانستان مسائل خود را حل می توانند، در حالت تداوم اشغال طبعاً وضعیت به بن بست می گراید و مسئولیت آن نیز به اشغالگران امریکایی بر می گردد.

مجاهد در پایان سخنانش افزود: برای ساختار نظام، اسلام از خود قوانین دارد، ما مکلف هستیم نظام اسلامی را طبق فرموده های شریعت اسلامی بسازیم و از آن محافظت کنیم، نظام های بیگانه و وارداتی باعث و علت اصلی بدبختی های چهل ساله ما است که نباید راه های ناکام و تباه کن را دوباره دنبال کنیم.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=48122