۴۰ درصد کارمندان کمیسیون انتخابات در تقلب نقش داشتند

یک نامزد پارلمانی از ولایت سرپل ادعا دارد که بیش از ۱۰ مورد تقلب را در روز انتخابات دراین ولایت شاهد بوده و فیصدی بیشتر کسانی که تذکره های شان استیکر زده شده بود، نتواستند رأی دهند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ «سلیمان اسحاق زی» یکتن از نامزدان انتخابات پارلمانی در ولایت سرپل می گوید: از ۸۲ مرکز رای دهی در ولایت سرپل بیش از ۳۰مرکز آن در روز انتخابات بسته بود و ناظران ما در روز انتخابات از سوی زورگویان و سلاح به دوشان ولایت سرپل مورد لت کوب قرار گرفتند.

اسحاق زی افزود که در اکثریت مناطق مثل بلخاب مراکز رای دهی اصلا باز نشده بود و یا با تأخیر چندین ساعته باز شده بودند.

وی تصریح کرد: ۴۰ درصد کارمندان کمیسیون انتخابات در تقلب پروسه انتخابات ولایت سرپل نقش داشته اند و بیش از ده مورد تقلب را با ثبوت و اسنادی که در دست دارد را به ثبت رسانده است.

در همین حال این نامزد انتخابات وکلای زورمند و حزبی را نیز به تقلب متهم کرده و می گوید که انتخابات پارلمانی در ولایت سرپل از پر تقلب ترین دور انتخاباتی در این ولایت بود.

سلیمان اسحاق زی گفت: در ولایت سرپل ۱۶۴هزار تذکره استیکر زده شده بود که متاسفانه فیصدی بیشتری آنان نتوانستند رای خود را استعمال کنند.

اسحاق زی افزود که نبود هماهنگی میان کارمندان کمیسیون در روز انتخابات، خرید وفروش رای و بسته بودن مراکز رای دهی در شهر و ولسوالی ها از جمله چالش های بود که در روز انتخابات در ولایت سرپل با آن روبرو بودیم.

از سوی دیگر «صمیم شاهین» یک تن از ناظرین سلیمان اسحق زی در روز انتخابات می گوید: من شاهد بودم که کارمندان کمیسیون انتخابات به رای دهنده گان می گفتند اگر به فلان نامزد رای میدهید نام تان در لیست رای دهنده گان است و در غیر آن نام تان در لیست نیستو نیز در بسیاری از مراکز رای دهی که من در آن سر زدم تقلب به صورت گسترده جریان داشت.

این گفته ها درحالیست که دو روز پیش والی ولایت سرپل در یک اعلامیه گفته بود که انتخابات پارلمانی در این ولایت به طور شفاف وعاری تقلب برگزار گردیده است.

گزارشی از احمد سامی براتخیل

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

54 + = 56

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=46824