جشنواره بادام در ولایت بلخ برگزار شد +تصاویر

کنفرانس وجشنواره بادام ولایت های شمال وشمال‌شرق کشور امروز چهارشنبه(۱۶عقرب)از سوی موسسه انکشاف وصنعت بادام افغانستان در ولایت بلخ برگزار گردید.

به گزارش خبرگزاری صنا، مسئولین ادارات زراعتی می‌گویند حاصلات بادام در زون شمال وشمال‌شرق کشور نسبت به سال گذشته ۵۰درصد افزایش یافته است.

احمدجاوید حمیدزاده مسئول اجرائیه موسسه انکشاف وصنعت بادام افغانستان می‌گوید:برای اولین جشن بادام در ولایت سمنگان در سال۲۰۱۳برگزار گردید وامسال این چهارمین دور جشن بادام است که به طور ملی در ولایت بلخ برگزار می‌گردد،واین جشن فرصت مناسب برای بازرگانان ملی هست که در این نوع جشن ها حضور به هم برسانند ودر مورد ایجاد روابط تجارتی صحبت ونظر اندازی کنند.

حمیدازده افزود:نظر به آمار که در دسترس ما قرار دارد حاصلات بادام در ولایت های زون شمال وشمال‌شرق کشور در سال جاری ۵۰درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

در همین محمدغلام ملاخیل مشاور ارشد وزارت زراعت در زون شمالشرق کشور میگوید:حاصلات بادام در زون شمالشرق افغانستان نسبت به تناسب سال پار۵۰درصد افزایش یافته است که از میان ۱۰۳نوع بادام تولید شده ۹نوع آن وارد بازار های جهانی گردید.

ملاخیل گفت:در آغاز سال جاری باغداران با سیستم ها وبرنامه های مفید باغداری که از سوی وزارت زراعت برگزار گردیده بود آموزش دیدند واین عامل سبب افزایش حاصلات بادام در زون شمال وشمالشرق گردیده و خوش بختانه یک نتیجه مثبت را داشته است.

ازسوی دیگر شماری از باغداران که در این جشن اشتراگ کرده بودند از افزایش حاصلات بادام در ولایت های شان احساس خوش حالی کرده میگویند:با آموزش برنامه ها وسیستم های باغداری وزارت زراعت ما توانستیم امسال حاطلات خوبی را داشته باشیم.

حاجی محمد یکتن از باغداران ولایت کندز که در این برنامه اشتراگ کرده بود گفت:باوجود که باغداران در ولایت کندز با کمبود آب مواجه بودند اما امسال حاصلات بادام نسبت به سال قبل تناسب بالای داشت.

از سوی دیگر مسئولین ریاست زراعت ولایت بلخ از افزایش حاصلات بادام در این ولایت خبر میدهند.
ذبیح الله زوبین معاون ریاست زراعت ولایت بلخ در گفتگو با خبرنگار صنا گفت:حاصلات بادام ودیگر انواع میوه جات در ولایت بلخ افزایش چشمگیری داشته است که از هر یک درخت بادام باغداران ما توانستند ۳هزار افغانی به دست آرند.

این درحالیست که سال پار باغداران کشور از عدم حاصلات شان سخت شکایت داشتند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 48 = 52

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=47918